HANDEL FRA MAJORSTUEN TIL SLOTTET

Nye lys i lysekronene

Current Image

Lys i vintermørket

Vi går nå inn i en travel tid for handelsstanden på Majorstuen. Butikkene fylles med julevarer, vinduene pyntes og man sørger for å ha nok folk på jobb til å hjelpe og ta imot alle besøkende og handlende nå i førjulstida. I tillegg henges vinterbelysningen opp, til stor glede for alle i en ellers mørk årstid.

Tekst Hilde Chruicshank foto Aurora Torres Heyerdahl, Hanne Hokstad Pedersen og Jon Annar Berntsen

Det er mange som er involvert i vår vinterbelysning for å skape den gode julestemningen. I år har vi demontert alt gammelt elektrisk, pusset opp og reparert eksisterende rammeverk og montert helt nye LED-lys i en varmere farge. Nå lyser 24 lysekroner opp helt fra Parkveien og opp til Kirkeveien, i tillegg til lys i parkene og sidegater.

Majorstuen & Bogstadveien Næringsforening ble etablert på bakgrunn av et ønske fra handelsstanden om en felles julegate allerede i 1964. Siden den gang har området sett både vekst, utvikling og utskiftninger, og næringsforeningen har sørget for at store deler av Majorstuen har blitt pyntet til jul. Leder i Majorstuen & Bogstadveien Næringsforening, Jon Annar Berntsen, ser i år spesielt fram til den nye belysningen kommer på plass:
«Vi er så glade i og stolte av julegatene, og gleder oss veldig til å få opp lysekronene og vinterbelysningen nå med helt nye lys med en varmere farge» sier Jon Annar engasjert.
De ikoniske lysekronene har prydet handlegaten siden 2013. I år har de fått helt nye LED-lys i en lunere og varmere farge. Til sammen 24 store lysekroner henger hele veien fra Litteratur­huset i Parkveien og opp til Kirkeveien. I tillegg pyntes parkene og andre steder i området med julebelysning.

Alle kluter til
Det har ikke vært noen liten jobb å bytte ut lysene. Det er snakk om hele 15 kilometer med lyslenker, 225 000 LED-lys og 150 000 strips som skal på plass. Nytt elektrisk anlegg er blitt montert og rammeverkene er pusset opp. Planleggingen av nye lys begynte for over ett år siden, og man startet allerede i vinter med å fjerne det gamle. Det nye lyset er blitt montert gjennom sommeren og høsten. Et slikt løft får man til med en stor og aktiv næringsforening, engasjerte medlemmer, dyktige medhjelpere, et godt samarbeid og økonomisk støtte også fra mange gårdeiere, noe næringsforeningen setter stor pris på. Næringsforeningen ønsker også å utvide felles belysning i sidegatene.
I tillegg har Marlena og Jacek Smolinski full kontroll – de har hatt hovedansvaret for vedlikeholdet og opp- og nedmontering av lysene i en årrekke og de som har byttet ute alle lysene i år. Det tar tid å henge opp lysekronene. Strømmen til trikken må kuttes, noe som kun er mulig mellom klokken to og fem på natten, når trikken ikke går. Arbeidet starter første helgen i november, og alt henger klart til midten av november.

Fantastisk mangfold og god plass
«Det er mangfoldet som gjør oss unike. Vi har en hovedgate som er som skapt for handel» forteller Jon Annar. «Den er bred og fin, med romslige fortau og god plass til både folk og liv, trikk, bil og parkering. Vi har også mange spennende sidegater, som ligger lett tilgjengelig fra hovedgaten.»
På Majorstuen finner man alt fra tradisjonsrike high end-butikker og uavhengige spesialforretninger man ikke finner andre steder, side om side med kjente kjede- og konseptbutikker. Her finner vi også over 150 serveringssteder med et imponerende utvalg av kulinariske opplevelser, fra små og store kafeer, via burger- og sushirestauranter, til det nordiske kjøkken og spisesteder med spennende mat fra hele verden.
Små grønne lunger, som blant annet Valkyrie plass og Josefines park, vil bli dekorert med belysning i trærne, i tillegg til stort juletre på Valkyrie plass. På Vinkelplassen holdes også Bondens marked flere ganger før jul, hvor du kan smake på deilig kortreist mat og kanskje finne noe ekstra godt til julemiddagen, mens du tar en liten pause fra handleturen.

cloudImage

Majorstuen & Bogstadveien Næringsforening sammen med Majorstuen Gårdeierforening, sørger i år for stort juletre på Valkyrie plass.

Stemningsfull julehandel i åpent byrom
Det er noe eget med å vandre fra butikk til butikk langs en lunt opplyst gate, hvor hver forretning har sin egen personlighet. Her slipper du å gå i kø, og kan ta handelen i ditt eget tempo i frisk luft. Kanskje har du tid til å stoppe og se på julepyntede utstillingsvinduer, unne deg en oppfriskende behandling eller nyte en liten julelunsj på et av serveringsstedene i området. Julehandelen kan gå fra stress til en unik opplevelse på et blunk.
Butikkene holder søndagsåpent de tre siste søndagene før jul. Vinterbelysningen vil lyse opp handlegaten fra midten av november og fram til utgangen av januar. ○

Se video når lysene tennes nedenfor.

© 2024 Majorstuen & Bogstadveien Næringsforening.
All Rights Reserved.